Terminy Szkoły Zdrowia prof. Michała Tombaka na rok 2020:
20-24 KWIETNIA 15-19 CZERWCA 07-11 WRZEŚNIA
Rezerwacja Ewa 577-560-333 ( w godz. 12-20 )
Jeżeli chcesz otrzymywać na maila powiadomienia o nowych artykułach na blogu, zostaw poniżej swój adres e-mail
Informacje zawarte w tekstach znajdujących się na naszym blogu nie stanowią indywidualnej diagnozy dla danego Czytelnika. Informacje z naszych tekstów nie są również poradą lekarską. Należy je zatem traktować jedynie jako ogólną informację na temat omawianych w nich zagadnień. Zalecamy, by Czytelnik skonsultował swoją indywidualną sytuację z lekarzem, przed zastosowaniem się do porad zawartych na naszym blogu. Dzięki temu Czytelnik będzie mógł zweryfikować, czy w Jego przypadku nie występują przeciwwskazania wynikające z jego stanu zdrowia, czy przebytych uprzednio chorób.
Teksty zamieszczane na naszym blogu są utworami chronionymi na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006 r. Nr 90 poz. 631). W związku z tym, poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w przepisach, w szczególności o dozwolonym użytku chronionych utworów, bez uprzedniej zgody autora nie można na jakimkolwiek polu eksploatacji: korzystać z tekstów lub ich fragmentów, w tym kopiować, powielać, wykonywać ich egzemplarzy, rozpowszechniać na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych, rozporządzać tekstami lub ich fragmentami, w tym poprzez ich odpłatne lub nieodpłatne udostępnianie. W przypadku podjęcia działań ingerujących w treść praw autorskich do tekstów zamieszczanych na naszym blogu, bez uprzedniej zgody ich autora, jeżeli takie działanie nie będzie mieściło się w granicach dozwolonego użytku chronionych utworów, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Zwracamy również uwagę na przepisy art. 115 – 117 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), które przewidują odpowiedzialność karną za niektóre naruszenia praw autorskich. Czyny takie, po spełnieniu pozostałych warunków przewidzianych prawem, mogą stanowić przestępstwo.
2016-11-10
2 komentarze
„Kiedy łupie w kręgosłupie”
(źródło: „Jak żyć długo i zdrowo”)
Przez całe życie „pracujemy" na stan naszego kręgosłupa. Jeśli zaniedbujemy go na co dzień, musimy liczyć się z faktem, że prędzej czy później, ból może przekroczyć granicę naszej wytrzymałości. Wtedy znajdziemy czas, nawet mnóstwo czasu na leczenie. Czy nie lepiej, poświęcić odrobinę uwagi i wysiłku na profilaktykę?
Spróbujmy stanąć przed lustrem i popatrzeć na siebie uważnie. Jak wygląda nasz kręgosłup? Czy nie pojawia się u nas garb? Czy brzuch nie jest wypięty do przodu? Czy nie męczą nas bóle w plecach? Niestety u większości osób występują te wszystkie objawy. Ból w plecach i wypięty brzuch, to konsekwencja słabych mięśni. W dzieciństwie trzymały one nasz kręgosłup bez żadnego napięcia. Z wiekiem mięśnie osłabły, ze znanych nam wszystkim przyczyn: brak ruchu, nadwaga, spanie na miękkim materacu itp. itd. To wszystko sprawia, że kręgosłup staje się częścią ciała, którą jest łatwo „uszkodzić”...
W naszym organizmie kręgosłup pełni rolę narządu podporowego, ruchu i osłony rdzenia. Dzieli się na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy, guziczny. Często w czasie gwałtownych ruchów, dźwigania ciężarów, niespodziewanych wstrząsów (np. gwałtowne hamowanie samochodu), nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu i pracy itp. występują minimalne zwichnięcia lub przemieszczenia kręgów, mięśnie wokół takiego kręgu stają się sztywne, i to przeszkadza mu zająć swoje prawidłowe miejsce, i wtedy kręg uciska nerwy i naczynia krwionośne. To może być przyczyną bólu w mięśniach, kościach i organach wewnętrznych.
Oto dolegliwości, które mogą wystąpić przy przemieszczeniu lub zwichnięciu kręgów w poszczególnych odcinkach kręgosłupa:
*odcinek kręgów szyjnych:
bóle głowy, bezsenność, katar, wysokie ciśnienie, alergia, głuchota, choroby oczu, choroby gardła, choroby tarczycy.
*odcinek kręgów piersiowych:
astma, kaszel, ciężki oddech, sapanie, bóle lub drętwienie rąk, bronchit (zapalenie oskrzeli), zapalenie płuc, choroby pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, niskie ciśnienie, zaburzenia w krwioobiegu, zapalenie stawów, choroby żołądka, zgaga, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, choroby nerek, stany ciągłego zmęczenia, choroby skóry.
*odcinek kręgów lędźwiowych:
zaparcia, biegunki, choroby pęcherza moczowego, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, bolesna miesiączka, impotencja, skurcze w nogach, silne bóle w kolanach, ischias (rwa kulszowa), bóle lędźwiowe, zaburzenia krążenia kończyn dolnych (zimne nogi), obrzęki kostek, hemoroidy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawie 60% dolegliwości może być związana z nieprawidłowym „ułożeniem” kręgów w ich kręgosłupie, a więc jeśli występują u państwa wyżej wymienione objawy, warto wziąć pod uwagę tę informację i sprawdzić stan swojego kręgosłupa. W dzisiejszych czasach jest sporo rehabilitantów, którzy mogą udzielić Wam fachowej porady i pomocy, dzięki którym możecie Państwo zlikwidować przyczynę dolegliwości, a nie walczyć uporczywie z jej skutkami, których leczenie od wielu lat nie przynosiło Wam oczekiwanych efektów.
Chciałbym przypomnieć znane powiedzenie: najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem jest profilaktyka. Radzę zwrócić uwagę na kila rzeczy, które zaniedbujemy w życiu codziennym.
1. Należy cały czas kontrolować swoją postawę: chodzić, stać, siedzieć prosto, brzuch powinien być wciągnięty, plecy wyprostowane, głowa uniesiona lekko w górę. Spróbujcie wykonać prosty test: proszę stanąć przy ścianie tak, aby pięty, plecy, potylica stykały się ze ścianą. Utrzymać tę pozycję przez kilka sekund, a następnie zrobić krok do przodu. Właśnie to jest Wasza prawidłowa postawa, należy starać się, aby ją stale utrzymywać.
2. Siedząc, nie należy zakładać nogi na nogę, ponieważ pod kolanami znajdują się dwie duże arterie (tętnice), których ucisk powoduje zaburzenie ogólnego krążenia krwi i podobne przyzwyczajenie, z biegiem czasu może powodować bóle w kręgosłupie, mięśniach nóg, żylaki, choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych (szczególnie u osób chorych na cukrzycę).
3. Wzmacniaj mięśnie brzucha - odciążają one kręgosłup o 20%.
4. Niosąc np. ciężkie zakupy staraj się rozłożyć ciężar na oba ramiona.
Podaję zestawy prostych ćwiczeń, które mogą znacznie polepszyć stan Waszego kręgosłupa. Na ich wykonanie nie potrzeba dużo czasu ani wysiłku. Ćwiczenia wykonujemy w pozycji leżącej, obciążenie mięśnia sercowego jest minimalne i dlatego mogą je wykonywać również osoby w starszym wieku.
Zestaw ćwiczeń nr 1
*Po przebudzeniu należy się kilka razy przeciągnąć (proszę sobie przypomnieć jak to robiliście w dzieciństwie :) )
*Leżąc na plecach należy mocno naciskać tyłem głowy na poduszkę przez 5 sekund, następnie 5 sekund odpocząć (powtórzyć 6 razy).
*Położyć poduszkę na piersi i mocno ją obejmować przez 5 sekund, następnie 5 sekund odpocząć (powtórzyć 6 razy)
*Położyć poduszkę między nogami, ściskać ją mocno kolanami przez 5 sekund, następnie 5 sekund odpocząć (powtórzyć 6 razy).
*Podnieść nogi do góry pod kątem 45° na 5 sekund, następnie 5 sekund odpocząć (powtórzyć 6 razy)
Ćwiczenia zakończone, mięśnie i naczynia krwionośne rozgrzane :)
Zestaw ćwiczeń nr 2
Podane ćwiczenia są szczególnie wskazane dla osób pracujących „za biurkiem” (można je wykonać nawet podczas pracy, jeśli kierownictwo na to pozwoli :). Powodują one odprężenie mięśni i mają zbawienny wpływ na pracę układów: nerwowego i pokarmowego).
* Usiąść na krześle, ręce położyć na kolana, podnosić i opuszczać ramiona 10 razy.
* Siedząc na krześle wykonywać skłony głową w lewo i prawo (do ramion) - po 10 razy w każdą stronę.
* Skłaniać głowę raz do przodu, raz do tyłu po 10 razy w każdą stronę.
* Położyć ręce na ramiona pod kątem prostym, odchylać ręce do tyłu, a podbródek ciągnąć do przodu i w górę – 10 razy.
* Ręce położyć na kolanach, oczy zamknąć. Powoli kręcić głową 5 razy zgodnie ze wskazówkami zegara i 5 razy w przeciwną stronę.
Życzę zdrowia
Wasz Michał Tombak
PS. Od admina: Zapraszamy na wczasy i turnusy z udziałem prof. Michała Tombaka. Więcej informacji pod linkiem:
www.michaltombak.pl/blog/turnusy-i-wczasy/
Drodzy Państwo Zapraszamy serdecznie do Szkoły Zdrowia prof. Michała Tombaka „Żyj w zgodzie z naturą”...
Drodzy Fani, Fan Club wraz z wydawnictwem Serwis z okazji trzeciej rocznicy fanpage'a i bloga specjalnie dla Was przygotował coś wyjątkowego – kalendarz na rok 2019...
Na pytanie, co trzeba jeść, aby być zdrowym, zazwyczaj odpowiadam słowami Hipokratesa, który mawiał: „Pożywienie powinno być dla nas jak lekarstwo"...
Panie Patryku, chemia jest nauką ścisłą, postawiłem Panu konkretne pytania dotyczące mechanizmu oczyszczania wątroby po wypiciu oleju i soku z cytryny, więc proszę na nie konkretnie odpowiedzieć...
Drodzy Fani, po zamieszczeniu na FB artykułu o suplementacji, otrzymałem od zwolenników J.Z...
("Witaminy i statyny" - zamieszczony w dniu 25.02.2016 na jego profilu FB i dotyczący min. artykułu „Witamina C...
„Jeśli w przyrodzie jest choroba, to w przyrodzie trzeba szukać na nią lekarstwa” Hipokrates „Uzdrawiająca moc natury, pomóż sobie sam” Żyjemy w otoczeniu najróżniejszych energii...
Cykl "Bitwa o Cialo" Artykuł nr 2 "Ryzykowna gra" Uwaga! Na potrzeby tego artykułu, wszystkie chorobotwórcze bakterie, robaki pasożytnicze, wirusy i grzyby określam dla uproszczenia mianem – pasożyty...
Zamieszczamy kolejny fragment książki: "Uleczyć nieuleczalne cz. 2" profesora Michała Tombaka. Soki roślin – źródło zdrowia...
W 1971 roku podczas wyprawy UNESCO, w jednym z tybetańskich klasztorów została odnaleziona receptura "Eliksiru młodości" – nalewki czosnkowej, datowana na IV-V wiek p...
Informacje zawarte w tekstach znajdujących się na naszym blogu nie stanowią indywidualnej diagnozy dla danego Czytelnika. Informacje z naszych tekstów nie są również poradą lekarską. Należy je zatem traktować jedynie jako ogólną informację na temat omawianych w nich zagadnień. Zalecamy, by Czytelnik skonsultował swoją indywidualną sytuację z lekarzem, przed zastosowaniem się do porad zawartych na naszym blogu. Dzięki temu Czytelnik będzie mógł zweryfikować, czy w Jego przypadku nie występują przeciwwskazania wynikające z jego stanu zdrowia, czy przebytych uprzednio chorób.
Teksty zamieszczane na naszym blogu są utworami chronionymi na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006 r. Nr 90 poz. 631). W związku z tym, poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w przepisach, w szczególności o dozwolonym użytku chronionych utworów, bez uprzedniej zgody autora nie można na jakimkolwiek polu eksploatacji: korzystać z tekstów lub ich fragmentów, w tym kopiować, powielać, wykonywać ich egzemplarzy, rozpowszechniać na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych, rozporządzać tekstami lub ich fragmentami, w tym poprzez ich odpłatne lub nieodpłatne udostępnianie. W przypadku podjęcia działań ingerujących w treść praw autorskich do tekstów zamieszczanych na naszym blogu, bez uprzedniej zgody ich autora, jeżeli takie działanie nie będzie mieściło się w granicach dozwolonego użytku chronionych utworów, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Zwracamy również uwagę na przepisy art. 115 – 117 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), które przewidują odpowiedzialność karną za niektóre naruszenia praw autorskich. Czyny takie, po spełnieniu pozostałych warunków przewidzianych prawem, mogą stanowić przestępstwo.
2 komentarze
By komentować Zaloguj się jeśli nie masz konta Zarejestruj się
Zaloguj się by komentować. Jeśli jesteś tu pierwszy raz, najpierw się zarejestruj